O letných prípravách a novinkách sme sa porozprávali s profesionálnym horským záchranárom Matejom Pištekom.
Má Horská záchranná služba v najbližšej dobe nejaké zaujímavé plány?
V spolupráci so strediskom a obcou Oščadnica chystáme super preteky, ktoré už majú svoju tradíciu. Je to už 19. ročník Medzinárodného behu na Veľkú Raču. Beží sa z dolnej stanice Dedovky až na vrchol Veľkej Rače, prevažne po lesnej ceste. Dĺžka trate je 6,1 km a prevýšenie 592 m. Preteky majú vždy skvelú atmosféru, keďže veľa ľudí príde do strediska povzbudzovať bežcov a máme pre všetkých pripravený celodenný program.
Budú preteky tento rok niečím nové?
Áno, tento rok doplníme k tomuto Medzinárodnému behu aj Detský beh. Rozhodli sme sa to urobiť preto, že viacerí účastníci majú deti, ktoré by radi zabavili, kým si oni odbehnú preteky. Takže budeme mať 3 detské kategórie, od škôlkarov až po deviatakov na ZŠ. Samozrejme budú bežať oveľa kratšiu vzdialenosť ako dospeláci.:)
Budete súčasťou aj iných akcií v stredisku Snowparadise?
30. júna bude v Dedovke program pre deti s témou „Čím chceš byť keď vyrastieš“. Na tejto akcii budeme mať napr. ukážky: ako prebieha záchranná akcia v teréne, ako podať prvú pomoc, ako vyzerá zlaňovanie a iné zaujímavé a náučné veci. Na túto akciu sa veľmi tešíme, keďže tu budú aj iní zaujímaví predstavitelia rôznych povolaní.
Počas zimnej sezóny sú lyžiari a celkovo návštevníci strediska zvyknutí, že vás často vidia pri zásahoch na svahu. Komu ale najčastejšie pomáhate po zimnom období?
Najčastejšie sú to turisti, a potom cyklisti, hubári, ale aj lesní robotníci.
V akých horských oblastiach pomáhate ľuďom?
Je to oblasť Javorníky, Kysucké Beskydy, Moravsko-sliezske Beskydy a Kysucká vrchovina.
Máte nejaké odporúčanie pre turistov, ktorí sa chystajú do hôr?
Je dôležité mať so sebou dostatok tekutín, vhodné oblečenie a obuv, prípadne pršiplášť a cukor kvôli dostatku energie (napr. v podobe tyčiniek). Na turistiku odporúčam vyraziť skôr ráno, nakoľko poobede skôr dochádza k zmene počasia.
Existuje tiež veľmi dobrá mobilná aplikácia „Horská záchranná služba“. Táto aplikácia umožňuje používateľovi rýchlo a jednoducho odoslať SMS správu s GPS informáciou o aktuálnej polohe postihnutého, a to aj v prípade slabého mobilného signálu. V aplikácii je možné aj zadanie užitočných informácii o odosielateľovi, ako napríklad: meno, vek, váha, pohlavie, krvná skupina, alergie či choroby, ktorými zranený trpí. Pomocou aplikácie je tiež možné kedykoľvek a kdekoľvek získať aktuálne informácie o výstrahách v jednotlivých horských oblastiach, v zimnom období informácie o lavínovej situácii, kontakty na dispečing jednotlivých oblastných stredísk HZS s možnosťou zobrazenia ich polohy na mape a telefonického kontaktovania, pravidlá pohybu na horách, pravidlá správania sa na lyžiarskej trati, ako aj krátky návod na poskytnutie prvej pomoci so zvukovou nápovedou. Súčasťou aplikácie sú nástroje ako svetlo a SOS svetlo.
Ďakujeme Matejovi Pištekovi za odpovede. 🙂
Ďalšie informácie o HZS nájdete TU.